Report z WordPress Meetup Jičín – WordCamp, WP affiliate, Separatista

Po úspěšně zvládnutém prvním WordPress Meetupu v Praze, jsme druhé setkání uspořádali v Jičíně. Důvod byl zejména ten, že nás ve Východočeském kraji několik žije, tak proč si ho neudělat „za humny“ ;-).

Radek Kučera – WordPress WordCamp Praha 2014

xDSC_0157

Meetup zahájil Radek Kučera se svojí přednáškou ohledně připravovaného WordCampu, který proběhne s největší pravděpodobbností 22.2.2014 v pražském HUBu.

Na své si přijdou díky dvěma liniím přednášek uživatelé i developeři. Témata budou co nejširšího záběru, aby podtrhla obrovskou variabilitu WordPressu a reflektovala jeho silné i slabé stránky (například bezpečnost). Potvrzených přednášejících přibývá, o čemž se můžete přesvědčit na stránce http://2014.prague.wordcamp.org/prednasejici/. Na této stránce se můžete o konferenci už v tuto chvíli dozvědět více, pro zjednodušení přístupu je na ní přesměrována doména www.wordcamp.cz, která patří Pavlu Hejnovi a který ji pro tento účel už před dvěma lety (!) zakoupil.

Pokud vás napadá nějaké téma, případně konkrétně někdo, kdo by na WordCampu určitě přednášet měl, navrhněte ho v naší FB skupině.

WordCamp Prague

Předprodej vstupenek bude zahájen v průběhu ledna a jejich cena určitě nepřekročí 400Kč. V ceně lístku bude jídlo, pití, welcome drink na afterparty i malá pozornost, kterou nechci prozrazovat. Díky sponzorům, kteří tuto akci zaštiťují, dostanou návštěvníci věci v hodnotě přibližně 2x překračující pořizovací cenu vstupenky. Po zahájení prodeje proto na nic nečekejte, určitě se nedostane na každého. Kapacita dvou sálů je jen něco okolo 200 lidí a účast očekáváme opravdu zajímavou.

Tomáš Poner – Affiliate marketing na WordPress webu

xDSC_0163

Já a WordPress nebyla láska na první pohled. Po velkém třesku, který se odehrál během pár milisekund v mé hlavě ihned potom, co jsem si před několika lety uvědomil obrovské možnosti online affiliate marketingu, jsme se dlouho hledali. O to víc jsem se do něho zbláznil později, když jsem zjistil, že si dokážu skvělý web v hodnotě statisíců korun vytvořit (jako neprogramátor) sám, doma, způsobem, který mě názorně vede a umožňuje zdarma využívat práce ostatních lidí z celého světa. Nebýt jeho, nikdy bych to sám  nezvládl.

WordPress a affiliate. Dvě oblasti, které se navzájem skvěle podporují. Ve své přednášce jsem představil, co to vůbec affiliate je, kolik se jím dá vydělávat, na co hledět při výběru affiliate programu i kde a jakým způsobem ho propagovat.

Na závěr jsem poukázal na několik skvělých pluginů a služeb, které k práci využívám a mohly by se účastníkům WordPress Meetupu hodit.

Pavel Hejn – Čeština pro WordPress, WP 3.8 a šablona 2014

Z Pavlovy přednášky jsem měl obrovskou radost. Nejenom, že je obtížné Pavla někam dostat, protože je neuvěřitelně zaneprázdněný, ale díky pohledu na často diskutované věci jeho očima mi došla strašná spousta věcí. Tyto věci nemá nezainteresovaný člověk vůbec šanci pochopit.

Nechci dělat z Pavla nějakého hrdinu nebo spasitele (on by si to určitě nepřál), ale podle mě je to jedna z úplně nejvýznamnějších postav českého WordPressového „hnutí“ a není u nás člověk, který by se o rozvoj WP zasloužil víc než on.

xDSC_0173

Pavel Hejn se na svých legendárních stránkách Separatista.net věnuje WordPressu od roku 2008 (od verze 2.5.1). Úplně zdarma ho překládá a také na svém fóru ve volných chvílích radí všem, kteří radu potřebují. Když jsem Pavla poznal poprvé, svůj důvod, proč to vše dělá, mi osvětlil krátkou větičkou, kterou od té doby často používám: „Já WordPressu jen vracím to, co mi dává“.

Dále nám osvětlil pozadí překladu WordPressu více než názorně – buď chceme kvalitu, nebo rychlost. Buď budeme mít překlady nových verzí hned, ale přeložených opravdu „prasácky“, nebo si počkáme a budou na takové úrovni, že se za ně nebudeme muset stydět. Ono totiž přeložit jednotlivé výrazy vypadá strašně jednoduše, ale opak je pravdou, protože jeden výraz se na spoustě míst vyskytuje v odlišném významu. Navíc si dává tu práci s tím, že pečlivě prochází místa, kde se onen výraz vyskytuje a podle toho volí tu správnou definici, která je velice často na hony vzdálená od výrazu, kterým bychom ho „my smrtelníci“ často přeložili v .po editoru.

Pavel je navíc skvělý „češtinář“. Na spoustě příkladů jsme si tedy ukázali, že přeložit vše tak, aby to dávalo smysl ve všech šablonách i v administraci, je občas oříšek. Ukázali jsme si GlotPress, ve kterém se WP překládá, probrali jeho slabiny i to, že tento nástroj standardům dnešní doby už moc nevyhovuje. Naťukli jsme si českou gramatiku a pravidla, nesmyslnost doslovných překladů, nutnost brát v úvahu celý kontext textu (ne jen střípky), problematické překlady i udržování linie zpětné kompatibility. Dále jsme probrali language packs, stopwordy, na co je .pot soubor, obtížnost optimalizace tabulek posts a postmeta, nový WP 3.8, šablonu 2014 a dokonce jsme se podívali i dále na WP 3.9 a WP 4.0, který by měl vyjít v srpnu 2014.

Nalejme si čistého vína – kdo z vás by vydržel více než 5 let překládat něco, z čeho máte „velký kulový“, a ještě si na vás spousta lidí otevírá „ústa“, že oni by to zvládli líp, protože „Slider“ je přeci jasný „posuvník“. Musíte si uvědomit, že WordPress v dnešní době používají nejenom jednotlivci (bloggeři), ale i firmy, pro které je web vizitkou jejich podnikání a vydělávají díky němu nemalé peníze. Bylo by jednoduché ho „zaprasit“ výrazy, které by na různých místech vypadaly tak, jako kdyby web slátal klučina na základní škole. Za to, že je čeština našeho WordPressu tak skvělá a nemusíme se za něj stydět, vděčíme hlavně Pavlovi.

Závěr

WP Meetup v Jičíně určitě splnil naše očekávání – probrali jsme hromadu úžasných věcí. Už se moc těším na setkání s dalšími příznivci a fandy v Praze, protože Jičín je opravdu „z ruky“. Termín pražského setkání zveřejníme už brzy.

Kdo ještě nejste členy naší skupiny, učiňte tak co nejdříve a budete tak informováni o aktuálních událostech.

wordpress-meetup-cr---pridejte-se-k-nám

V Praze se spoustou z vás na shledanou 😉red-handdrawn

Tomáš Poner

 

Pokud chcete podpořit WordPress, sdílejte tento příspěvek s přáteli, případně mi zde zanechte komentář.

2 komentáře u „Report z WordPress Meetup Jičín – WordCamp, WP affiliate, Separatista

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge