První oficiální WordPress Meetup – jaký byl?

WordPress Meetup v HUB PrahaVe středu 14. listopadu 2013 proběhl v pražském HUBu historicky první WordPress Meetup. Setkání WordPress Meetup jsou takovým předvojem plánovaného největšího setkání WordPress programátorů i uživatelů neprogramátorů v České republice – WordPress WordCamp Praha 2014.

Tento Meetup jsme uspořádali já, Radek Kučera a Vladislav Musílek. Nejvíce práce odvedl Radek, který vybral a zařídil místo, mimochodem více než vhodný Hub Praha. Co jsme tedy probírali?

Program prvního WordPress meetupu

15:30 – 15:45 Úvod
15:45 – 16:15 Radek Kučera – Tvorba jednoduchých firemních stránek na WP
16:20 – 17:05 Tomáš Poner – Jak vydělávat peníze na WordPress webu tím, co vás baví
17:10 – 17:55 Vladislav Musílek – Představení child themes
18:00 – 18:30 Stručně o WordCamp Praha 2014

Úvod

V úvodu návštěvníkům Radek Kučera sdělil, proč vůbec WordPress Meetup vznikl a jakou by měl plnit úlohu. Kromě stmelení komunity okolo WP, je to zejména uspořádání WordCampu. Ono to totiž není jen tak a podmínkou centrály WordPressu jsou pravidelná setkávání tohoto druhu. Proto jsme zabili 2 mouchy jednou ranou a toto setkání moc rádi uspořádali.

Součástí byly 3 přednášky, na které se teď blíže podíváme.

Radek Kučera – Tvorba jednoduchých firemních stránek na WP

Radek Kučera - Tvorba jednoduchých firemních stránek na WP

Radek tvoří firemní weby pro nejrůznější klientelu. Jeho přednáška vysvětlovala celý proces a vlastně jeho vyzkoušený postup, od analýzy až po předání.

Můžete si ji prohlédnout zde:

Tomáš Poner – Jak vydělávat peníze na WordPress webu tím, co vás baví

DSC_0052

I já jsem přispěl svojí troškou do mlýna a popsal postup, který umožňuje každému, kdo má chuť začít vydělávat peníze na internetu tím co ho baví, ale bohužel ještě nemá potřebné zkušenosti. Tento postup umožňuje krok po kroku tyto obtížné začátky zvládnout a vydat se na cestu, která funguje. Celý koncept vychází z mého připravovaného online kurzu – znuly.cz a bude si ho moci vyzkoušet úplně každý, koho toto téma zajímá, už velice brzy.

Vladislav Musílek – Představení child themes

Vladislav Musílek - Představení child themes

Popišme si nejdříve v rychlosti, co to vůbec child themes jsou.

Child themes

Tyto odvozené šablony jsou revoluce ve vytváření šablon na WP. Dříve, pokud jste chtěli nějakou šablonu i sebemenším způsobem upravit, museli jste zasahovat přímo do jejího kódu. Tyto změny potom s další aktualizací šablony vzaly za své a vy jste tyto změny v kódu museli provést znovu. Díky child themes to už ale dělat nemusíte. Child theme je odvozená šablona od mateřské a hlavní výhodou je to, že se do mateřské šablony nijak nezasahuje, je možné ji bez problémů udržovat aktualizovanou, a všechny změny se dělají přímo v child theme..

Přednáška

Vláďa nám prakticky ukázal, jak jednoduché je child témy vytvářet, jaká pravidla při jejich upravování platí, a na jaké záludnosti můžeme narazit. Z vícero stran jsem zaslechl a Vláďa nám to potvrdil, že jednou z nejvhodnějších mateřských šablon pro vytváření child themes je stará dobrá Twenty Twelve. Pozor na to, že mateřská šablona musí vytváření child schémat podporovat, takže tento postup nemůžete využít na všechny mateřské šablony.

Stručně o WordCamp Praha 2014

HUB Praha 2WordCamp bude bezesporu WordPress událostí roku. Akce proběhne v jeden den, bude rozdělena na dvě části – pro programátory a neprogramátory, na své si přijdou jak muži, tak ženy, a navíc bude obohacena úžasnými přednáškami od kapacit z oboru, dokonce i několika zahraničními hosty. V jednání jsou skvělé prostory v Praze, ale ty zatím nemohu prozrazovat..

Účastníci

První WordPress Meetup navštívili tedy kromě mě (tomasponer.cz), Radka Kučery (bigdrobek.com), Vládi Musílka (musilda.cz), také David Jandečka (virtualni-operatori.cz), Tomáš Cirkl (wordpresscollection.com, themes4all.com), Pavel Říha (laracraft.cz) a programátor Zdeněk Vojáček.

Networking

Posezení po WordPress MeetupPo Meetupu jsme zamířili do restaurace (která byla opravdu co bys kamenem dohodil), kde jsme ještě více probírali WordPress. Zazněla spousta zajímavých myšlenek, probírali jsme nějaké další otázky k přednáškám, pluginy a WP hosting.

Shrnutí

WordPress komunita se pomalu ale jistě dává do pohybu. Hnaná nadšením lidí začíná být vidět a slyšet. Každý z vás může pomoci a stát se jejím členem. Podpoříte tak komunitu, a tím pádem i WordPress samotný. My do toho jdeme, co vy?wordpress-meetup-cr---pridejte-se-k-nám

V naší FB skupině nebo na dalším setkání WordPress Meetup, tentokrát v prosinci v Jičíně, se na vás kromě jiných těší

Tomáš Poner

7 komentářů u „První oficiální WordPress Meetup – jaký byl?

  1. Pingback: Czech WordPress Meetup | WordPress Collection

  2. Pingback: Separatista

  3. Pingback: WordPress Meetup Jičín - přednášky, workshop, networking i afterparty | Tomáš Poner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge