Dny otevřených dveří Wedos 2013 – obsáhlý fotoreport

Ve čtvrtek 23. května jsme zavítali do jižních Čech na Dny otevřených dveří firmy Wedos, která je nejrychleji rostoucí hostingovou společností u nás. Pro většinu zákazníků jsou nejlepší, pro konkurenty tak trochu osina v zadku. Proč se mi prezentace samotného datacentra nelíbila, i o dalších věcech, které jsme zde zažili, se dočtete v následujícím článku.

XDSC_0247Dny otevřených dveří se konaly v Hluboké nad Vltavou, kde má Wedos své sídlo. Celou budovu v roce 2010 odkoupili od O2 a od té doby v ní hospodaří. Akce byla postavena na přednáškách, networkingu, skvělé atmosféře a Wedos ji zvládl opravdu bravůrně.

Čtvrteční přednášky byly spíše pro fandy internetu, jakožto média, páteční spíše pro fandy hardwaru. Co se přednášek týče, mohu hovořit pouze za čtvrtek, jelikož fanda hardwaru moc nejsem. Proto páteční přednášky proběhly beze mne, ale místo toho jsem si nenechal ujít prohlídku datacentra.

Čtvrtek

U mikrofonu se vystřídala spousta známých jmen a přednášky zde přikládám i s mými poznámkami.

O moderním datacentru kde máte svá data, Josef Grill – WEDOS

XDSC_0235Pan Grill, jakožto majoritní akcionář, je energií nabitý, chytrý podnikatel, který má spoustu zkušeností i obrovský elán. Z jeho přednášky mi v hlavě utkvěla spousta věcí, za všechny třeba jen zmíním to, že Wedos využívá svoje datacentrum výhradně pro sebe a nepronajímá prostory nikomu jinému, což je pro mě, zákazníka, skvělý důkaz toho, že dbají na bezpečnost místo honby za krátkodobým ziskem. Minimalizace bezpečnostních rizik je vidět i u zvoleného řešení, využívajícího zdvojené napájení, optik i switchů Dell. Řešení je postavené na serverech Fujitsu.

Život zákaznické podpory Wedos, Jan Jurík – WEDOS

Dalším přednášejícím byl Jan Jurík, popisující „strastiplný“ život zákaznické podpory Wedosu. Naštěstí jsme se i zasmáli, například ve chvíli, kdy pan Jurík zmínil, že na ně občas zákazníci „křičí TAK sprostá slova, že je lidé z Wedosu občas ani neznají“ 😀

XDSC_0175

 

Za další 2 přednášky vděčíme firmě Online Media, která si je připravila v podání Michala Bláhy a Zuzany Paulínové. Obě byly velice zajímavé, zejména pan Bláha prezentoval velké množství prakticky uchopitelných a použitelných rad.

Monitoring zákaznické spokojenosti – doporucim.cz, Michal Bláha

Sociální sítě, Zuzana Paulínová

Jak by měl eshop nakládat s osobními údaji a co dělat když porušuje zákon, Miloš Šnytr – ÚOOÚ

XDSC_0178Poslední přednášku před obědem si na svá bedra vzal pan Miloš Šnytr z ÚOOÚ, tedy Úřadu pro ochranu osobních údajů. Vyzdvihl rozdíl mezi „Zpracovatelem“ a „Správcem“ osobních údajů, kdy zpracovatel je pouze ten, kdo údaje zpracovává pro správce, tedy například dropshipingový obchod je pouze Zpracovatel, ale Správce je mateřský obchod. Také uvedl, čímž spoustu lidí v sále překvapil, že žádost o „Souhlas se zasíláním obchodních sdělení“ v rámci vyplněné objednávky nákupu, je naprosto zbytečná, jelikož je to jako souhlas již bráno. Ubezpečil nás také, že provozovatel není odpovědný za obsah, ale pokud ho někdo na nelegální obsah upozorní, musí reagovat.

Efektivní využití PPP pro eshop, Martin Jersák – Placla.cz

XDSC_0179Po obědě, který byl na účet Wedosu, proběhla prezentace systému PlaCla, kterou si připravil jeho majitel Martin Jersák. Pan Jersák působil velice nervózně, nejistě a spoustu otázek zodpovídal vyhýbavě. Pozdvižení v sále způsobila odpověď na otázku Jirky Šubra, zda absenci gramatických chyby je nutné do poptávky výslovně uvést. Ač se to zdá divné, tak ano – do poptávky po článku musíte kromě zadání výslovně uvést, že si nepřejete článek s gramatickými chybami, jinak máte smůlu a nemůžete ho odmítnout. Trochu mi to připomíná alibismus, kdy vám při reklamaci auta prodejce nevyhoví, protože jste ve smlouvě výslovně neuvedli, že by mělo jezdit.

Remarketing, Jindřich Fáborský

XDSC_0182Další přednášku, tentokrát na téma remarketing, vykouzlil Jindřich Fáborský. Popsal opravdu zajímavá použití remarketingu v praxi, například pro posílení brandu. Také varoval, že i pokud chcete remarketing začít používat například až za rok, je již teď nutné povolit v GA ukládání sledovacích cookies, abyste měli pro remarketingovou akci zajištěnou potřebnou živnou půdu.

Jindřicha jsem si po workshopu ještě odchytl a ubezpečil se, že ono použití pro posílení brandu není opravdu placené za zobrazení, ale za klik, což mi potvrdil a dělá to tedy z tohoto řešení opravdu pecku.

Více do detailů se této přednášce věnuje sám Jindřich zde

 Analýza použitelnosti stránek, Jan Kvasnička

XDSC_0203Svoji přednášku zde měli také kluci z NETsrazů. Začal Jan Kvasnička se svojí Analýzou použitelnosti stránek, která opět neměla chybu a i workshop, který se konal o patro níže, byl skvělý. Honza prozradil nejlepší kombinaci barev pro největší konverzní poměr, což je podle něho bílé pozadí a zelené tlačítko. Také poradil nástroj pro ulehčení optimalizace konverzí – Visual Website Optimizer.

XDSC_0226

Po většině přednášek probíhaly v prostoru, který se nazýval Šatlava, úžasné workshopy, které přetékaly inside informacemi a kluci na nich zodpověděli úplně každou otázku.

 

Affiliate, František Szabó

XDSC_0224František Szabó, jak je již pravidlem, prezentoval affiliate marketing. Zmínil spoustu pro návštěvníky zajímavých faktů, jako například nezaměřovat se jen na návštěvnost, nebát se komunikace s affiliate managerem, menší konverzní poměr bannerů, než mají textové odkazy a poradil WordPress plugin Prettylink, který maskuje affiliate odkazy na vašem wp webu.

Vyplatí se několik tisíc domén pro SEO? Jan Linhart

XDSC_0228Poslední čtvrteční přednášku si opravdu užil i Jan Linhart ze SEOlinhart.cz, který se celou dobu smál a působil velice uvolněným dojmem. Honza je profesionál a SEO je jeho koníčkem už spoustu let. Můžete se o tom přesvědčit na následujícím videu. Na večerní akci mi pak honza ještě sdělil odkaz na úžasnou infografiku, kterou použil v jedné se svých předešlých prezentací a která nádherně ukazuje vývoj seo faktorů v čase.

greenlight-history-of-seo-2002-2009

XDSC_0233

XDSC_0239Večer proběhlo sympatické posezení a networking v prostoru přednáškového sálu a později i ve vinárně v suterénu. Ani jsem si to v průběhu večera neuvědomil, ale neplatil jsem ani korunu, za což panu Grillovi ještě dodatečně děkuji. Až přijede někdy on ke mně, bude mít také vše grátis 😉

XDSC_0263

XDSC_0254Posezení se protáhlo až asi do 4 do rána, my odcházeli ve 3. Svůj „ne moc dospělý“ smysl pro humor si připravila dvojice šprýmařů, kterým v prostorách našeho patra explodovala nálož alkoholu v hlavě a ztropili menší výtržnosti, což bych si být jimi příště rozmyslel.

 

Byli jsme také svědky zajímavé události, kdy si pan Grill podal ruku s jedním ze svých kritiků. Kdo ví, třeba se ledy pohnou tím správným směrem 😉

XDSC_0250

Pátek

V pátek jsme hned v 10:00 vyrazili na první prohlídku datacentra Wedos. U vstupu nás uvítal Petr Smetana, který po nočním flámu nebyl asi úplně ve své kůži.XDSC_0272

Takto vypadá hlavní kancelář WedosuXDSC_0276

A zde máme svá data:XDSC_0280

XDSC_0286

Celý prostor je z 95% nevyužitý:XDSC_0281

Pohoštění pro návštěvníky:  XDSC_0290

Funkční server ponořený do oleje:

XDSC_0295

Společné foto v datacentru: (zleva František Szabó, Martin Kejzlar, Tomáš Poner, Jan Linhart, Jan Kvasnička)XDSC_0294

Po exkurzi ve Wedosu jsme ještě vyrazili na exkurzi do nedalekého zámku Hluboká: XDSC_0299

 Závěr

Celá akce byla opravdu skvělá, přednášky a workshopy (alespoň ty čvrteční, kterých jsem se účastnil) odsýpaly a byly plné zajímavých informací. Večerní akce se také povedla. Seznámil jsem se se spoustou skvělých lidí, jako například s Martinem Sýkorou z DataRecovery a Markem Čtvrtečkou ze Studia Čtvrťa, které z celé akce pořizovalo záznam.

Jediné pocity zklamání jsem zažil při prohlídce datacentra. Prohlídka vedená Petrem Smetanou, která, ač informacemi oplývající a možná ranním příchodem ovlivněná, nereflektovala ony hodnoty, kterými na mě působil pan Grill. Chápu, že loajalitu zaměstnanců si výplatou koupit nejde, přesto, nebo spíše právě proto, na mě pan Smetana nepůsobil tak úplně jako týmový hráč Wedosu a (slušně řečeno) nepodporoval tu atmosféru a pocit bezpečí, který všichni od „datacentra, kde máme svá data„, očekáváme. Na to pak navázal rozhovor s Davidem Cigánkem (programátor a IT technik Wedosu, starající se o emailové řešení), kterému jsem se, teď již osobně, snažil vysvětlit na jedné straně vážnost situace, na straně druhé jednoduchost řešení problému, který jsem popsal zde – Wedos zadržuje emailovou poštu svým zákazníkům a spamuje sám sebe. Opět bezvýsledně..

Přesto byl výlet do jižních Čech úžasný (viděl jsem po dlouhé době Aleše Jiříčka :-D) a příští rok, kdo ví, možná zas dorazím..

18 komentářů u „Dny otevřených dveří Wedos 2013 – obsáhlý fotoreport

 1. Wladass

  Díky za super fotky, taky nějaké máme s Lukášem. Možná by se mohlo vytvořit nějaké společné fotoalbum, materiálu je dost. Stříháme teď i video z datacentra.
  Den otevřených dveří na mě rovněž zapůsobil velmi pěkně i když se to v ranních hodinách malinko zvrtlo 🙂

 2. admin Autor příspěvku

  Čau Vláďo, no na chodbě jsme si ve 3 ráno zaspívali koledy docela úspěšně, myslím, že se těch 5 hlasů dohromady docela doplňovalo 😀

  Jinak fotek mám dost, není problém je nějak uploadnout..

 3. Petr Smetana, WEDOS

  Reakci na vyjádření k mé osobě napíšu stroze. Autor je velmi svérázný člověk. Na můj vkus až přes míru. Nebudu se tajit tím, že v jeho případě jsem byl při exkurzi velmi odměřený. Má to své důvody, nicméně si nejsem vědom toho, že bych v rámci etikety nějak pochybil.

  Co se týče mé práce, loajality a přístupu. Jsem ve WEDOS Internet a.s. od jeho založení a od počátku pracuji na projektu datacentra. Během posledních 3 let jsme do něj s kolegy investovali hromadu času a úsilí. To se zhodnotilo především na výsledcích, kterých naše firma dosahuje. Pokud bychom jako tým selhávali, nejsme tam kde jsme. Nevím na základě čeho tedy autor můj přístup hodnotí.

  Rád si to samozřejmě nechám vysvětlit.

  Děkuji a jsem s pozdravem.

  Petr

 4. Wladass

  Já teda nevím, jak to vypadalo u vás Tome při prohlídce, ale mě osobně přišel Petr při přednášce o BOTnetech jako v pohodě chlapík. Přednáška byla vedena takovým volnějším stylem a tenhle styl prezentace se mi líbil 🙂

 5. Lukáš Kruntorád

  Ahoj,
  super report z úspěšné akce. Díky za další fotky, který jsou super a popřípadě jestli máš nějaké další, které nejsou veřejně tak prosím aby jsi mi je hodil třeba na mail 🙂

  Jinak koledy (a státní hymna) ve 3 ráno super ale myslel jsem, že jsme byli 4 co zpívali 😀 Btw.. prej jsme zbudili celé patro 🙂

 6. admin Autor příspěvku

  Petr> Super, já také stroze, máme podobný vkus. Začalo to ihned po příchodu. V době, kdy nás 10 lidí postupně vyplňovalo své údaje do formuláře, stál jste nad námi mlčky jak dráb a popravdě jsem si myslel, že jste pouze ochranka, od které bych toto jednání očekával. Příště bych poradil začít se více angažovat už od začátku a navodit přátelskou atmosféru. Jednání pana Grilla na mě tak působilo ihned, Vaše ne. Tuto dobu jste již mohl využít k tomu, abyste nám sdělil nějaké zajímavé věci.
  Chápu, že jste člověk, starající se více o technickou část. K ní opravdu nemohu říci vůbec nic a není to proto, že mě hardware nezajímá, ale že jste fanda jsem viděl. Spíše mě vadily narážky, kterými jste podle mě zbytečně shazoval firmu. To, že se Wedos chová stylem „Potěmkinovy vesnice“, mě jako zákazníka, který jeho služeb využívá, nejenom nezajímá, ale i docela sere. To, že jste kvůli této akci uklízeli a dodělávali věci jak prdlí, vědět nepotřebuju. Napadá mě pak otázka, jak to tam asi vypadá v normálním provozu. Rád bych viděl to a ne divadlo pro ovce. V datacentrum, ve kterém mám svá data, bych chtěl mít jistotu v technickou část, což odborníci cítím jste, ale většinou vše padá na lidském faktoru, což jste mě nepřesvědčil.
  Každopádně nedostatky nebyly neřešitelné. Na pochvalu celého Wedosu bych jen uvedl, že když je něco opravdu super, ty horší věci pak vyplouvají na povrch.
  Přeji Vám mnoho dalších úspěchů a příště možná stačí lépe začít..

 7. Petr Smetana, WEDOS

  Tomáš > Děkuji za reakci, rád bych se k tomu vyjádřil.

  „Přivítání“ a odmlka proběhla cíleně. Jasně jsem tím vytyčil hranice. Neberte si to osobně – je to pouze věc názoru, ale nelíbilo se mi vaše vystupování při sezení v šatlavě po odchodu p. Grilla (teď tomu tady velím já … šampaňské pro všechny … a mohl bych pokračovat s obsahem přípitku …) a následné zvěsti, o tom co se dělo v noci na hotelu tomu skutečně nepřidaly.

  Nepřijde mi, že bych firmu jakkoliv shazoval tvrzením, že se před DOD datacentrum připraví a uklidí, aby bylo vše tip ťop. Také doma uklízím, když mi má přijet návštěva. Nechápu tedy na co narážíte a připodobňovat WEDOS k Potěmkinově vesnici mi přijde mimo mísu. Ukažte na jiného hostera, který je takto otevřený.

  Doufám, že jsem vám dostatečně objasnil můj postoj výše. Lidé si prostě občas nemusí sednout a neznamená to konec světa. Koneckonců ve firmě nedělám PR ani marketing. Starám se o to, aby fungovaly technologie – VPS, WEDOS disk a dedikované servery, k nimž jste neměl žádnou výtku.

  Děkuji za pochopení a jsem s pozdravem.

  Petr

 8. admin Autor příspěvku

  Petr> Také děkuji za reakci.

  Pokud máte na mysli, že jsme s Honzou Linhartem objednali každý šampaňské (bylo to ale 2x, takže 4 dohromady), nebylo to rozhodně proto, že pan Grill odešel. Já jsem zvyklý objednávat si kdy chci co chci a na peníze moc nekoukám. Možná je to chyba, maminka by z toho radost určitě neměla, ale prostě to tak je. To, že akci platil Wedos, jsem si uvědomil až ráno, rozhodně pro mě není problém si svoji útratu kdykoliv zaplatit. Bohužel (bohudík) poslední dobou moc neplatím. Obsah přípitku byl od srdce, byl myšlen upřímně a naprosto vážně. O tom, co se potom na hotelu dělo, nám pan Grill ráno říkal, ale já v tom prsty nemám.

  Jiní webhosteři takto otevření opravdu nejsou a možná vědí proč. Být Wedosem, příště bych ani prohlídky nedělal, nic proti Vaší prezentaci, to se může stát každému, ale bezpečnost dat je tím značně ohrožena. Ukazujete tak případným konkurentům slabá místa a biti budeme hlavně my – uživatelé.

  Ano, svůj postoj jste mi přiblížil, ale prostě nemám rád povýšené jednání, ať je od kohokoliv. Máte pravdu, k Vaší práci jako takové, ani znalostem, nemám vůbec žádnou výtku.

  Ať se daří Vám i Vašim kolegům..

 9. Martin Kejzlar

  Super akce a super shrnutí. Myslím, že Wedos zvládá na jedničku jak provoz datacentra, tak i pořádání podobných akcí. Přes den jsem se toho dost dozvěděl, večer jsem se pěkně pobavil.

 10. Pingback: Video z přednášky: Analýza použitelnosti stránek - Zvyšujeme konverzní poměr, kterou jsem měl na Dni otevřených dveří Wedos 2013 | Kvasnička Jan - Blog

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge